Cehennem

"İnsanoğlunun Tanrıyı oynamak gibi bir hevesi var. Trajik olanı bunu denerken, Tanrının sevgi ve şefkatini değil, yok edici gücünü referans alıyor olması."

Bahadır Üge


2008 yılında Çin'in Sichuan bölgesinde meydana gelen 7.9 şiddetindeki depremi bir çoğunuz hatırlıyordur. Her deprem gibi bu depreminde çok yıkıcı sonuçları oldu.

Deprem; Yer kabuğunun tahmin edilemez hareketinin sonucu oluşan bir doğa olayı. Çoğu inançlı insana göre de Tanrının insanlara verdiği bir çeşit ceza. Her nedense Önleyemediğimiz veya tahmin edemediğimiz her felaketin suçlusu Tanrı oluyor. İnsanoğlu kutsal kitaplardan onu öğrenmiş çünkü, "Tanrı bu dünyada kimseye cevap vermez!" O yüzden kolaylıkla suçlanabilecek ve ona inananların, onu suçlamayacakları sebebiyle kolaylıkla suiistimal edebildikleri bir büyük güç.

Neyse efendim gelelim bu depremin asıl nedenine.

Tek nedeni var. O da ne yer kabuğunun kafasına göre hareket etmesi, ne Tanrı ne de bir başka mucizevi güç.

O suçlu yine "İnsan" ve onun karşı konulamaz hırsı.

Yazacağım tüm bu bilgiyi National Geograhic'te izlediğim ve sayısız bilim adamının yaptığı inceleme ve deneysel örneklemelerine binaen yazıyorum.

Aynı bölgede bulunan Beijing'de olağanüstü bir baraj inşa ediliyor.
Bu geniş barajda, muhteşem büyüklükte bir baraj gölü oluşturulup su tutuluyor.

Su basıncını hepimiz ortaokul Fen bilgisinden hatırlarız. İçine girdikçe üstümüze aldığımız ağırlığın yerçekimi yüzünden uyguladığı kuvvete diyoruz

Aynı bölgede depolanan milyon tonlarca su altındaki toprağı bir karton kutu gibi ezmeye başlıyor. Toprağın hemen altında bulunan ve bu ağırlığa dayanamayan fay hattı kırılıyor ve bu deprem meydana geliyor.

Bu sadece deprem örneği, sellerin, erozyonun, toprak kaymalarının asıl nedeni ise hepimizin bildiği gibi kontrolsüz ağaç kesimi ve doğa katliamları.

Tüm bunlarda Tanrı'nın bir suçu yok yani.

İşte bu yüzden sadece "Hayvanlar günahsızdır"

Bir Zürafa bile beslendiği ağacın dalını kırmaz. En vahşi hayvanlar bile sürüler halinde ağaçlara ya da doğaya saldırmazlar.

Ne tür melanet varsa bizde.

Cehennem bir dönüşümün eseridir ve mimarı insanoğlu olacaktır.

Sevgi ve saygıyla.

Bahadır Üge

Kategori : Makale -  Tarihi : 03/12/2014

Tüm hakları Bahadır Üge'ye aittir. Adı belirtilmeden kullanılmaz. © Bahadır Üge

Şiirler - Bahadır Üge
Fotoğraf : Hossein Zare


Değerli yorumlarınız benim için önemlidir..