Dostluğa

"İyi ol" demekle iyi hissetmiyor dostların!

Dostum diyorsan “iyi” edeceksin onları. Çabalayacaksın. Onu gibi düşünecek ama kendin gibi umutlu olacaksın. Kederini alırken ondan, biriken umudunu vereceksin. Öyle, al karşına beraber ağla, beraber say söv, kahrını körükle demiyorum. Kederini değil, umudunu besleyeceksin.

Gülmeyeceksin de belki ama gülümseyeceksin. Sağa sola bakarak değil öyle, gözlerine bakarak gülümseyeceksin. İçtenliğini gözlerinle tarif edeceksin.

-Geldim -koştum -yanındayım yetmez öyle. Bunlar başlangıcın olacak. Dostuyum diyorsun hemşehrim, zaten gelecek, koşacak, yanında olacaksın.

Omuzuna elini öyle vah vah dercesine vurmayacak, o elin ile sarılıp, şöyle bir kendine çekeceksin. Bir baba, bir anne gibi olacak duruşun. Onun uçuşup gitmiş güvenini tekrar yakalamasını sağlayacak kadar emin olacaksın kendinden. Uçuşup giden güveni değil de bir uçurtmaymış gibi neşeyle onun ellerine vereceksin iplerini. Tutmasını sağlayacaksın, bunu yaparken cesaretlendireceksin bir çocuk gibi onu. Bak bir iki dakikaya, nasıl silip göz yaşlarını, ağzını, burnunu gömleğinin koluna, heyecanla gülerek bakacak sana. Nasıl da tekrar tutmaya başlayacak özgüveninin iplerini. Aynı yine o uçurtmayı göklerde tutmaya çalışan çocuk gibi.

“Tüh tüh”, “Vah vah”, “Deme!” gibi bir dolu ünlemini kaldırıp atacaksın lügâtından.
Unutma onu anlamak için oradasın, merakını gidermek, kendine ders çıkarmak için değil.

Unutma, dünyasının başına yıkıldığını düşünen birinin, üstelik dostum dediğin birinin yanındasın. Gerekirse Atlas’ı olup yıkıntılarını tutacaksın.

Suskunluğuna, konuşarak, konuştuğuna susarak cevap vereceksin. Oturup bir taş duvar üzerine belki de saatlerce günü karşılayacak ya da bitişini bekleyeceksin.

Bunları, belki de daha fazlasını yapabildiğin zaman “Dostuyum ben” diyeceksin birinin. Yoksa üç otuza meyhane arkadaşı bulması da kolay, satın alması da kolay. İçki de gâni, hiçbir şey onun derdinden daha pahalı değil. Dostuyum dedin ya, bir şişeden bir kaç adım ötede ol!

Bahadır Üge

Kategori : Yazılar -  Tarihi : 18/02/2013

Az evvelimin biraz sonrası / Sayfa : 163

Tüm hakları Bahadır Üge'ye aittir. Adı belirtilmeden kullanılmaz. © Bahadır Üge

Şiirler - Bahadır Üge
Fotoğraf : Hossein Zare


Değerli yorumlarınız benim için önemlidir..